pondělí, října 01, 2001

Máme nejmenší libero aneb z tisku a médií


29.09.2001, Mladá fronta DNES
Extraligu zahájí s Odolena Vodou
Ostrava - Tým dravých mladíků, Chance Odolena Voda, je prvním soupeřem volejbalistů Danzasu Ostrava v extralize. Ze základu Odolena Vody, která minulou sezonu porazila Ostravu v souboji o třetí místo, odešli do zahraničí Jan Svoboda a Luboš Zita. Z Francie se ale vrátil zkušený smečař Michal Nekola. "Soutěž bude hodně vyrovnaná," předvídá ostravský trenér Jaroslav Tomáš. "Dole bude snad jen MFF Praha, což jsou ryzí amatéři." Ostravané hostí Od
olena Vodu v neděli od 16 hodin v hale Sarezy v Ostravě-Přívoze. "Přistavěli jsme výsuvnou tribunu, takže kapacita se zvýšila na tisíc míst," uvedl ředitel Sarezy Ivo Mocek.
29.09.2001, Mladá fronta DNES
Vysoké libero? To vůbec nevadí
Ostrava - Představa, že volejbalové libero nesmí být příliš vysoké, aby mu při obraně v poli nechyběla potřebná pohyblivost, bere za své. Na soupiskách mužstev extraligy, která dnes startuje, měří většina liber, tedy hráčů, kteří nesmějí útočit a chodí v jiném dresu do zadn
í řady posilovat obranu, přes 190 centimetrů. Nejvyšší z nich je Radomír Neusser z Danzasu Ostrava, jenž má 195 centimetrů. Nejmenší je se svými 189 centimetry Pavel Pekárek s MFF Praha "Že je Radomír Neusser vysoký, není problém," tvrdí ostravský trenér Jaroslav Tomáš. "V poli má větší rozsah než menší hráči." Podle reprezentačního libera Josefa Smolky výška není pro hru v obraně rozhodující. "Třeba Brazilci mají na tom postu hodně malého hráče a Nizozemci zase vysokého," řekl Smolka. "Libero je ve volejbale teprve tři roky, takže nikdo ho zatím nevychovával od útlého věku." Na nedávném mistrovství Evropy v Ostravě byl nejvyšším liberem 195 centimetrů vysoký Nizozemec Joost Kooistra. "Není divu, protože Nizozemci jsou národem s nejvyšší průměrnou výškou v Evropě," upozornil trenér Perštejna Pavel Třešňák. "Asi nikoho menšího nemají." Rovněž trenér slovenské reprezentace Peter Kalný nevidí mezi vysokým a menším liberem výrazný rozdíl. "Je ale fakt, že Holanďan Kooistra mě i přes svou velkou výšku dobrou hrou v obraně v poli překvapil," uvedl Kalný. "Libero potřebuje hlavně sebevědomí, jistotu a klid." Proč vůbec obranu ostravských volejbalistů posílí smečař Radomír Neusser, který se vrátil z vojny v Liberci? "Smečaři mají pro hru libera větší předpoklady než hráči na jiných postech," vysvětlil volbu Jaroslav Tomáš. "Libero musí hlavně přihrávat, a to Neusser umí." Trenér ale připouští, že Neusser není typickým hráčem v poli. "Pro něj jako libera jsme se rozhodli i proto, že v případě potřeby může zaskočit i místo smečaře." V minulé sezoně byl ostravským liberem Martin Procházka, jehož klub uvolnil na svou farmu do prvoligové Opavy-Komárov.
Pro Radomíra Neussera jako libera jsme se rozhodli také proto, že v případě potřeby může do hry naskočit i jako smečař.
Ja
roslav Tomáš, trenér volejbalistů Danzasu Ostrav

29.09.2001, Mladá fronta DNES
Oba týmy touží být výš
Volejbalisté Odolena Vody i Příbrami chystají útok na čelní místa
Vysoké ambice a smělé cíle volejbalistům Odolena Vody a Příbrami nechybí. Na kolik byly reálné, dá odpověď až začínají ročník extraligy.
Praha - Hráči Odolena Vody po bronzu v minulé sezoně prahnou minimálně po extraligovém finále, celek Příbrami po létech záchranářských bojů sní tajně o účasti v elitním kvartetu.
Odolena Voda bere finále
Pod novým názvem Chance a se suverénně nejmladším kádrem v extralize se chystá Odolena Voda konečně prorazit. "Doufám, že skončíme lépe než loni," netají se odvážnými plány trenér Jindřich Licek. Pozici v nejlepší čtveřici už pokládá za samozřejmost. "Uvidíme, jak na tom budeme v play off." Během léta družstvo doznalo řady změn. Odešli Jan Svoboda st. (Hradec Králové), Zita (Sokol Vídeň), Sychra (Příbram), Nevosad (Švýcarsko) a především Jan Svoboda ml. (Ženeva). "Jedině jeho odchod mě mrzí, protože patřil k nejlepším univerzálům v extralize," podotkl Licek. Naopak z Francie se vrátil bývalý reprezentant Michal Nekola, od něhož si v Odolena Vodě slibují, že nahradí Svobodu ml. a usměrní na palubovce mladíky kolem sebe. Další novou tváří je smečař Marek Sekanina z Brna. Z vlastního dorostu tým doplnili smečař Štokr a blokař Kotrch. S kvalitou kádru je Licek spokojen, přestože družstvu chybějí hráči střední generace. "Ty za současných podmínek nelze udržet, ale naši mladí už mají dost zkušeností. Extraligu hrají už dva roky," říká. Za největší konkurenty považuje loňské finalisty Liberec a České Budějovice. "Podceňovat nelze ani Ostravu," upozorňuje Licek, jehož celek v minulých sezonách často ztrácel i s outsidery. "Sezona je dlouhá a výpadkům se nevyhne žádný mančaft, ale s Příbramí a MFF Praha bychom už prohrávat neměli." Před startem extraligy tým potkaly zdravotní problémy některých hráčů, což se projevilo i na výsledku posledního přípravného turnaje v Bratislavě, kde tým skončil pátý. I proto kouč hledí s obavami k nedělní premiéře v Ostravě. "Sám jsem zdvědav, jak začneme. Ostrava je na začátek těžký soupeř," povzdychl si Licek.
Příbram: už ne o udržení
Nebýt zranění kolena smečaře Petra Beneše, troufala si Příbram na umístění v horní polovině tabulky. Bez
své ústřední postavy, která bude mimo hru až do Vánoc, své cíle přehodnotila. "Chceme se vyhnout bojům o udržení," tvrdí oba trenéři Jiří Zach a Emanuel Rosenbaum. Ten se po třech letech vrátil k družstvu, které vytáhl z oblastního přeboru do extraligy. Vedl letní přípravu, neboť Zach byl zaneprázdněn povinnostmi reprezentačního asistenta, a dal svým svěřencům pořádně zabrat. "Zaměřili jsme se hlavně na fyzičku, přihrávku a hru v poli," prozradil Rosenbaum. Celek je podle jeho slov nadupán, což dokazovaly i výsledky během letní přípravy. "Nikde jsme neskončili hůř než třetí. Hráči si ověřili, že mohou hrát s každým," pochvaluje si Rosenbaum. Zach je o něco zdrženlivější. "Výsledky jsou důležité pro sebevědomí týmu, ale pro extraligu z nich nelze vyvozovat závěry." V příbramském kádru došlo jen k minimálnímu pohybu. Do Liberce zamířil smečař Michal Bíza, kterého by měli nahradit odchovanci Škodný s Andělem. Tým posílil blokař Vít Sychra z Odolena Vody, comeback ohlásil smečař Filip Gillar a z hostování v Pernštejně se vrátil nahrávač Vít Rosenbaum. Koučové Vavexu tak mají k dispozici tři nahrávače, a tak se snaží Petra Boulu přeškolit na smečaře. "Na nahrávce začně nejzkušenější Daniel Rosenbaum, který se jeví nejlépe," říká Emanuel Rosenbaum a Zach mu přikyvuje. Jak se oba trenéři podělí o pravomoce, už mají dohodnuté. "Hlavním trenérem zůstává Jirka Zach. On je klidná povaha, já temperamentnější, snad se dobře budeme doplňovat," věří Rosenbaum. "Ale ze začátku bude mít větší slovo Eman, protože s mančaftem strávil celou letní přípravu," upřesňuje Zach. Oba přikládají velkou váhu začátku soutěže. V premiéře Příbram hostí nováčka MFF Praha a chce vykročit úspěšně. "Dobrý start by nám měl pomoct," doufá Jiří Zach. "Snad se prosadíme. Na naší straně by mělo být víc zkušeností," dodává Emanuel Rosenbaum.

01.10.2001, Sport
Premiérový set soutěže patřil nováčkovi!
Volejbalisté otevřeli čtyřmi úvodními zápasy extraligy další ročník nejvyšší domácí soutěže
Premiéru nového ročníku nejvyšší domácí soutěže volejbalistů obstaralo sobotní utkání Příbrami s nováčkem extraligy z Prahy. A kupodivu úvodní set dlouhodobé části si připsal na konto pražský novic! Pak sice zkušenějšímu soupeři podlehl, nicméně primát mu zůstane navěky... Loňský finalista play off z jihu Čech nezač
al na opačném konci republiky nejlépe, to obhájce mistrovského titulu Dukla Liberec ve Zlíně nezaváhal. I když v prvním dějství měl namále... Vyznamenali se hráči Odolena Vody, přivézt body z Ostravy se asi nepovede tak často. Příští kolo extraligy je na programu ve čtvrtek.
SPARTAK PERŠTEJN-JIHOSTROJ Č. BUDĚJOVICE 3:1 (23, 20, -23, 16), 114 minut, rozhodčí Pejpal, Škoda, 650 diváků.
PERŠTEJN: Bican, Štolfa, Michal, Michálek, Mikula, Oršuliak, libero Obdržálek - Špernoga.
JIHOSTROJ: Jeslínek, Rubáček, Šot
ola, Zelenka, Kust, Hudeček, libero Habada - Kvasnička, Černý, Dvořák, Cerha.
Domácí začali ve velkém stylu. Počáteční čtyřbodové vedení postupně zvýšili až na 20:12. Dobré bloky hostí a nepřesnosti domácích na nahrávce se však postaraly o šestibodovou šňůru, a Jihostroj byl opět ve hře. Dvakrát nevyužil možnost jít dokonce do vedení, a tak se radovali domácí. Po vyrovnaném průběhu druhého setu přišla brilantní koncovka domácích, a bylo to 2:0. Třetí začali lépe hosté, vedli 9:5, domácí však záhy srovnali
a nebýt dvou naivních útoků Bicana do připraveného dvojbloku v závěru setu, mohl být konec. Zajímavý moment nastal ve čtvrtém setu za stavu 12:8 pro domácí. Zjistilo se, že podával jiný hráč a domácím byly odečteny dva body. Ani to je však nedeprimovalo a závěr utkání proměnili v exhibici. Přehráli favorita ve všech činnostech, ale nejmarkantnější rozdíl byl v nasazení a touze po vítězství. (VOK)
VAVEX PŘÍBRAM-MFF TECHNISERV PRAHA 3:1 (18, 15, 11, 19), 75 minut, rozhodčí Cink, Hajík, 450 diváků.
VAVEX: Plzá
k, Havrlík, Rosenbaum, Zach, Agafonov, Anděl, libero Kryštof - Boula.
MFF: Petříček, Zadražil, Honzík, Kouba, Kadavý, Vlasák, libero Pekárek - Zbirovský, Bělík, Šiller.
Jak výsledek jednotlivých setů napovídá, nervóznější byli v úvodu domácí. Zřejmě si po
pletli druh sportu. Síť používali jako skokan trampolínu. Do stavu 5:8 se jim to podařilo šestkrát. Do dalšího setu nastoupil na místo smečaře Boula a prokázal své univerzální schopnosti. Body, pro Vavex zprvu vzácné jak hadí trus, mu začaly přibývat jak jehličí na mravenčím vigvamu. Domácí zlepšili příjem, Rosenbaum rozdával smečařům přesné nahrávky. Do konce utkání již bylo vše jasné a zakončil je Boula esem. Hosté snaživě začali, hůře končili. Na postupně se prosazující kompaktní blok Vavexu nestačili. (VAN)
FATRA ZLÍN-DUKLA LIBEREC 0:3 (-26, -21, -21), 76 minut, rozhodčí Andrušák, Lička, 150 diváků.
ZLÍN: Bolehovský, Pospíšil, Pavlík, Posikira, Stejskal, Calábek, libero Chromý - Šrámek, Havaleško.
LIBEREC: Staněk, Nečas, Dittrich, Boula, Kučera, Bíza, l
ibero Steffan - Rejlek, Pikeš.
Mistr z Liberce nezačal ve Zlíně dobře a v prvním setu neustále dotahoval mírný náskok soupeře. Domácí, kteří nastoupili bez zraněného nahrávače Jakubíčka, vedli 23:20, ale finiš nezvládli. Vlastními chybami v mezihře promar
nili tři setboly, zatímco lepšící se Liberec hned svůj první razantně proměnil. Rovněž koncovku druhé a třetí sady zvládli hosté daleko lépe. Svého protivníka předčili hlavně na podání. Zlínští pokazili neuvěřitelných jednadvacet servisů! »Přesto od nastoleného trendu neupustíme. Tvrdé podání je základ,« odmítá hru na jistotu trenér IVAN DOSTÁL. Jeho kolegu na liberecké lavičce IVANA JAKUBÍČKA potěšilo, že si jeho tým zápas zbytečně nekomplikoval. »Při premiéře jsou hráči vždy hodně nervózní. Chybičky se vyskytly, ale celkově jsem s výkonem spokojen,« prohlásil liberecký kouč.
(koš)
DANZAS OSTRAVA-CHANCE ODOLENA VODA 1:3 (-16, 22, -20, -23), 88 minut, rozhodčí Všetečka a Klaisner, 400 diváků.
OSTRAVA: Štika, Tomáš, Správka, Kanovský, Zvolánek, Jedlička, lib
ero Neusser - Obhlídal, Duda, Zedník.
OD. VODA: Malčík, Koláčný, Pláteník, Sekanina, Král, Nekola, libero Polanský - Wiedermann, Štokr, Rak.
Domácím se v utkání, které bylo reprízou souboje o bronz v uplynulém ročníku nejvyšší soutěže, nevydařily začátky
jednotlivých setů. Hráči Odolena Vody se snadno prosazovali v útoku a v první sadě rychle vedli 10:2. Ostravané náskok i přes zlepšený výkon pak jen snížili. Ve druhé sadě museli hráči Danzasu dotahovat vedení soupeře (3:8) pestřejší hrou na síti, ale vývoj otočili a úspěšnější byli i v koncovce. Ve třetím a čtvrtém setu se v závěru karta obrátila. Tým hostí byl lepší ve všech směrech a dokázal získat utkání pro sebe.
(UH)


Žádné komentáře:

Okomentovat