Z tisku a médií

Několik clanku z uplynuleho tydne a zase jeden clanek, který odhaluje naseho noveho spoluhrace. Mozna by stalo za to zverejnit vsechny kamarady, kteří udajne prosli nasim druzstvem a nekdy byli zachyceni dokonce fotoaparaty a o jejichz existenci nevime zpravidla vubec nic, jen namatkou: Hrumýř, Petříčkov, Koube, Kádavý to jsou jen slabsi preklepy nebo prezblebty z poslední doby. V minulosti me zaujal z osobnich duvodu Blafák, letos v Pribrami smecuje na fotce Hrubý no a v avizovanem novem clanku je na fotografii obzvlaste krasne jmeno: Hádavý…

22.10.2001, Mladá fronta DNES
Volejbalisté Zlína porazili nováčka
Zlín - Extraligoví volejbalisté Fatry Zlín nepatrně zmírnili špatný dojem z úvodní čtvrtiny soutěže. Po první výhře ve čtvrtek v Ostravě si v domácím prostředí připsali druhý úspěch proti nováčkovi
MFF Praha, kterého zdolali 3:1 (17, 17, -23, 20). V tabulce předstihli Ostravu a posunuli se na šesté místo. Ztráta sady proti soupeři, který byl dlouho neškodný, je však zbytečná. "Jako bychom se báli, že vyhrajeme hladce ve třech setech. Ve třetím setu jsme začali hrát nesoustředěně a křečovitě. Soupeř nás předčil kombinacemi, na které jsme nestačili," komentoval ztrátu setu trenér Zlína Ivan Dostál. Čtvrteční výhra v Ostravě domácí tým psychicky posílila, takže snadno získal úvodní dvě sady. Zlín byl lepší ve všech herních činnostech, volejbalisté zápasem žili víc než v minulých utkáních. Nováček, který před sobotním duelem uhrál pouhé dva sety, byl naprosto bezradný. "Ze začátku jsme byli ušlápnutí. Souvisí to s tím, že mužstvu se zatím příliš nedaří," hledal vysvětlení mizerného úvodu kouč MFF Praha Stanislav Stehno. "Důležité bylo, že jsme na začátku dodrželi taktické pokyny," vysvětlil dobrý vstup do zápasu nahrávač Jindřich Pavlík. Tři stovky diváků počítaly s tím, že třetí set se bude dohrávat už jen z povinnosti. Domácí však začali hůře podávat, špatně blokovali a stejně jako v předchozích zápasech neuvěřitelně chybovali. Hosté najedou vedli 19:12. Příchod Bolehovského za Calábka zlínskou hru oživil, Fatra vyrovnala na 23:23. V koncovce však znovu chybovala. "Konečně jsme začali předvádět, co umíme," chválil svůj tým Stehno. Domácí přece jen loterii tie-breaku nepřipustili a zlepšeným výkonem dotáhli utkání k vítěznému konci. "Zvládli jsme povinné vítězství, ale ve hře máme ještě hodně nedostatků, abychom se porvali s Perštejnem nebo Příbramí," přiznal Pavlík

22.10.2001, Sport Všechno se vrací do »normálu«
Extraliga volejbalistů završila první čtvrtinu dlouhodobé části
Česká nejvyšší soutěž volejbalistů má za sebou čtvrtinu dlouhodobé části a v jejím konci se všechno vrátilo do »normálu«. Týmy, s nimiž se počítalo na přední místa tabulky, na nich skutečně sedí. S jedinou výjimkou, a tou je Ostrava. Poprvé v sedmém kole nastoupila s vyprázdněnou marodkou, ale zrovna narazila na těžkého s
oupeře v podobě liberecké Dukly. Navíc na severu Čech. Nicméně dá se očekávat, že bude míchat pořadím více než dosud... Extraliga pokračuje ve čtvrtek, kdy vyzkouší sílu Českých Budějovic Perštejn a Ostrava cestuje na hřiště Odoleny Vody.
JIHOSTROJ ČESKÉ
BUDĚJOVICE-VAVEX PŘÍBRAM 3:0 (15, 18, 19), 59 minut, rozhodčí Halík, Fink, 700 diváků.
JIHOSTROJ: Kust, Rubáček, Zelenka, Smrčka, Jeslínek, Černý, libero Habada.
VAVEX: D. Rosenbaum, Kozák, Havrlík, Pavelka, Zach, Boula, libero Kryštof - V. Rosenbaum, Andě
l, Sychra.
Příbramští volejbalisté dokázali v minulosti několikrát domácím zle zatápět a dokonce si »dovolili« v Budějovicích i vyhrát! Jihostroj si byl dobře vědom, že podobný výsledek by byl zřejmě jen těžko vysvětlitelný, a tak se do svého tradičního r
ivala pustil s chutí a zodpovědně. Milou pozorností trenéra hostí bylo zařazení nahrávače Bouly na smečařský post. Vavex se sice po celé utkání snažil o riskantní podání, ale příliš škody domácím borcům touto činností nezpůsobil. Naopak zejména Rubáček a Černý způsobili kvalitním podáním hostům značné těžkosti. V prvním (ale bohužel jenom v prvním) setu navíc Jihostroj výborně blokoval, a tak skóre skončilo na debaklových 25:15. Příchody Sychry a zejména pak Anděla přece jenom dopomohly příbramským alespoň k vyrovnanější partii druhého setu, avšak pouze do stavu 7:8. Pak se vše vrátilo do »normálu« a nebýt několika Rubákových milosrdných autů a nevydařených zákroků v poli, dopadl druhý set stejně jako první. Jihostroj postupně poněkud polevoval v obraně na síti a dovolil tím svému soupeři přece jen dosáh nout důstojnějšího výsledku v závěrečném dějství. (MČ)
DUKLA LIBEREC-DANZAS OSTRAVA 3:0 (24, 16, 20), 76 minut, rozhodčí Labašta, Popadinec, 750 diváků.
LIBEREC: Nečas, Boula, Zadražil, Staněk, Rejlek, Pikeš,
libero Steffan - Bíza, Sukuba.
OSTRAVA: Jedlička, Golštajn, Štika, Zedník, Tomáš, Zvolánek, libero Neusser - Duda.
Ostrava se letos poprvé představila v úplné síle a dala svým výkonem vzpomenout na loňské výborné výsledky. Dařil se jí servis, a tak favor
izovaná Dukla musela hrát na pokraji rizika. Dramatický první set zakončil esem Rejlek. Druhý set rozhodl už v polovině setu Boula, který tvrdým skákavým podáním zařídil náskok ze 7:6 na 11:6. Ve třetím setu přišel za stavu 7:3 pro Ostravu na palubovku Bíza za Rejlka a hned dvěma skvělými zákroky zařídil snížení na 5:7. K vidění byl kvalitní a napínavý volejbal, kdy výkon Dukly se opíral o smeče neomylného Pikeše a bloky Zadražila se Staňkem a hned první mečbol zakončil Nečas esem. (VM)
ODOLENA VODA-PERŠTEJ
N 3:2 (21, -19, 17, -18, 11), 108 minut, rozhodčí Pejpal, Škoda, 680 diváků.
OD. VODA: Malčík, Král, Rak, Pláteník, Štokr, Nekola, libero Sekanina - Koláčný, Wiedermann.
PERŠTEJN: Mikula, Michálek, Michal, Černý, Štolfa, Bican, libero Obdržálek - Špernoga.

V úvodu posunul hosty kvalitní skákavý servis až do vedení 9:4. U domácích očividně vázla přihrávka, navíc dostatečně nepřipravený útok skončil »v lese«. Obrat nastal po zlepšeném příjmu, ale i obraně na síti a v poli (ze 7:12 na 13:12). V útoku přitom t
vrdil muziku nepolapitelný Nekola, středem sítě Rak s Králem. Na druhé straně sítě kontrovali Michálek s Michalem. V dramatické koncovce (20:19) bylo více herní pohody na rukách domácích hráčů, kteří využili hned jako v ostatních vítězných sadách i při mečbolu svou první šanci. Ve druhé sadě sice Středočeši snadno vedli 5:2, pak se však shlédli v chybách z úvodního dějství a v závěru pozdě bycha honili. Další pokračování se hrála v obráceném gardu. Perštejnští vedli 5:3, posléze dokonce 8:4, avšak dvě esa Koláčného a poté dobrý servis Raka přivodily zvrat (13:10). To se ukázalo pro vývoj této fáze zápasu rozhodující. Ve čtvrtém dějství si však domácí uřízli ostudu svou herní bezkrevností (prohrávali mimo jiné 10:20), aby v závěru přece jen jistým zlepšením smazali ze svého konta »debla«. Rozhodovalo se v tie-breaku. »Odolka« si vytvořila tříbodový náskok (12:9), následovaly však dvě chyby, Nekolův servis, nedostatečně připravený útok Perštejna, domácí neprodyšné bloky a poté už jen po nevydařeném útoku Bicana jakoby symbolický poklek neúspěšného smečaře, kterým udělal za utkáním »přešlapem« tečku. (MS)
FATRA ZLÍN-MFF PRAHA 3:1 (17, 17, -23, 20), 84 minut, rozhodčí Cirbus, Došlík, 250 diváků.
ZLÍN: Havaleško, Pavlík, Pospíšil, Calábek, Posikira, Stejskal, libe
ro Chromý - Bolehovský, Šrámek.
MFF
: Honzík, Kadavý, Kouba, Petříček, Bělík, Hromíř, libero Pekárek - Zadražil, Skýba, Zbirovský.
Domácí, povzbuzeni premiérovou výhrou v sezoně, si na nováčka věřili a za úspěchem se rozjeli sebevědomě. První dva sety se staly jednoznačnou záležitostí Fatry, které slušně vycházelo podání, bloky i smeče z jakékoliv pozice. Zlínští však místo toho, aby protivníka dorazili, sklouzli do podprůměru. Začali chybovat a soupeř toho využil, přestože střídající Bolehovský společně s
nahrávačem Pavlíkem třetí sadu ještě stačili zdramatizovat. Hosté ztratili sedmibodový náskok, ale za stavu 23:23 se znovu zvedli a zápas zdramatizovali. Ale jen na chvíli, v závěru už zkušenější Fatra komplikace nepřipustila a její druhé vítězství v sezoně bylo na světě. (koš)

13.10.2001, Mladá fronta DNES
Cíl MFF? Udržet extraligu
Krutý je život nováčka volejbalové extraligy - pražský tým
MFF získal ze čtyř zápasů dva sety. Trenér Bičík (jinak svářeč) potvrzuje: cílem je záchrana.
Hostivař - Nováček české volejbalové extraligy, tým mužů Matematicko-fyzikální fakulty UK Praha, zatím mnoho štěstí nenadělal. Na svém kontě má po čtyřech kolech čtyři porážky a pouze dva vyhrané sety. Přesto jeden z jeho trenérů - Stanislav Stehno - hlavu nevěší. "Postup z
loňského ročníku první ligy nás příjemně zaskočil," prohlásil Stehno. Pro MFF vzniklo složité rozhodování. Hrát, či nehrát? "Radili jsme se kolektivně. Trenéři, hráči i generální sponzor Techniservis Praha. Nikdo nás nemohl do účasti nutit, ale nakonec zvítězila touha třeba jen jednou za život si extraligu zahrát. Techniservis i vedení MFF nám vyšly vstříc a hráči se rozhodli investovat svůj volný čas. Určitou výhodu máme v tom, že se mezi stovkou členů našeho oddílu našla řada nadšenců, kteří pomáhají s pořadatelskou službou, umístěním nezbytných reklam a úpravou haly," vypočítává Stehno. Právě s halou také pomohlo vedení Univerzity Karlovy. Na rozdíl od zápasů první ligy, kdy hráči využívali jen její třetinu, mají na extraligu k dispozici celý prostor. "Díky porozumění některých dalších oddílů univerzity, které si odešly hledat pronájem do jiných hal, máme pro extraligu důstojné prostředí a zatím nám přejí i diváci. Na oba zápasy jich přišlo vždy přes dvě stě," pochvaluje si trenér. Volejbalový oddíl MFF je v extralize trochu raritou. Trenér Stehno působí jako učitel na katedře tělesné výchovy MFF, kolega Bičík pracuje jako svářeč. Hráči buď chodí do zaměstnání, nebo studují. "Všichni jsme opravdu amatérští sportovci. Moc volných večerů nám nezbude. Třikrát až čtyřikrát trénink, dvakrát mistrovský zápas. Přesto máme s Ladislavem Bičíkem snahu, abychom i v těchto podmínkách pracovali profesionálně," svěřuje se Stehno. "Náš tajný sen je vybojovat v extralize šesté místo, znamenající jistou záchranu. A když ne, tak pořád ještě existují dvě možnosti - vyhrát play off o 7. až 8. místo, nebo být úspěšný v baráži s vítězem první ligy," přiznává Stehno. Jádro týmu MFF tvoří asi devět hráčů věkově kolem pětadvaceti let, kterým už nechybějí zkušenosti. "Nějak zvlášť jsme se před extraligou neposilovali. Náš názor byl, že nejvyšší soutěž by si měli zahrát hlavně ti, co ji vybojovali. Mužstvo jsme doplnili jen několika mladíky, ti by za tři čtyři roky měli volejbal v MFF táhnout dál. Bereme ale jen hráče, kteří jsou ochotni svůj volný čas opravdu obětovat.

13.10.2001, Pražské slovo
Tým z Hostivaře vrátil Praze extraligu
Po několikaleté odmlce se Praha znovu dočkala zastoupení v mužské volejbalové extralize. Senzačním vítězstvím nad zkušenějším Brnem v jarní baráži se to podařilo hráčům
MFF Techniserv Praha a namísto někdejších metropolních vršovických bašt na Olympu a USK se pražští diváci učí chodit na volejbalovou extraligu do hostivařské haly Vodních staveb. Zdejší amatérský klub měl být podle předsezónních prognóz v konkurenci zbylých sedmi ryze profesionálních celků jasným outsiderem, po čtyřech odehraných kolech se však dosavadní protivníci "matiků" přesvdědčují, že získat skalp Pražanů až tak snadné nebude. Potvrzuje to i dirigent pražského extraligového nováčka, nahravač Jiří Honzík. "Po prvních kolech jsme sice bez výhry, ale ve všech zápasech jsme soupeře potrápili. Na úvod jsme získali set v Příbrami a naposledy nechybělo mnoho k tomu, abychom favorizovanou Odolena Vodu doma dostali do pátého setu. Rozdíl oproti druhé nejvyšší soutěži je markantní, především v rychlosti, ale splnit náš předsezonní cíl je reálné.
Což znamená získat zkušenosti a zachránit se v baráži?
Kdepak, máme v plánu se baráži vyhnout a zachránit se již po dlouhodobé části. Týmy jako Liberec
nebo Budějovice jsou herně trošku ve vyšším patře než my, ale věřím že s Příbramí, Ostravou nebo Zlínem jsme schopni hrát vyrovnané zápasy. Navíc jsme jediný amatérský tým v extralize, volejbal nás neživí a tudíž nemusíme žít v žádném sportovním stresu.
Ja
k se vůbec můžou amatéři dostat do extraligy?
Po vítězné baráži jsme si sedli a kolektivně hlasovali o další budoucnosti. Naší hlavní podmínkou startu v extralize bylo, že ji bude hrát stejný kádr, který si ji vybojoval. Nikdo z nás nechtěl sedět na lavičc
e nebo fandit z hlediště nakoupeným posilám a vedení, včetně trenérů Bičíka se Stehnem, to akceptovalo. Z tréninkového ani herního hlediska se nic moc nezměnilo, trénujeme po škole nebo po práci třikrát týdně, další trénink je dobrovolný a čtvrtky a soboty jsou hrací.
Kromě vyrovnaných výsledků překvapuje zatím volejbalový
MFF i početným publikem...
Diváci nám zatím opravdu dost pomáhají, přestože v Hostivaři není klasické hlediště, z dlouhého ochozu nás povzbuzují v průměru tři stovky diváků a jejich pomoc je výrazně znát. Samozřejmě že jde často i o kamarády i známé, vždyť naše civilní životy jsou opravdu různorodé - vedle studentů bystě na hřišti našli třeba úspěšného bankéře, internetové i telekomunikační odborníky a dokonce i tiskového mluvčího..

Nováček chce vyhrát
Večerník Praha - 10.10.2001
V předehrávce extraligy volejbalistů hostí MFF Praha Odolenu Vodu
PRAHA - Volejbalisté MFF mají před sebou velikou šanci. V dnešním utkání proti Odolene Vodě mohou poprvé poznat chuť prvoligového vítězství. Půjde o hodně.
Ani jedno z mužstev letos zatím neprožívá velké úspěchy. Pražané zatím třikrát zaplatili nováčkovskou daň. Prohráli v prvním kole v Příbrami, ve druhém doma s Libercem a naposledy v Perštejně. Třetí zápas ale ukázal naději. MFF hrála s domácími vyrovnané sety, rozhodovalo se až v koncovkách.
Také Odolena Voda se ale o vítězství popere. Ze tří zápasů vyhrála pouze jeden. Minulé utkání na palubovce mistrovského Liberce ukázalo možnosti týmu. Odolena Voda držela se soupeřem ve všech setech vyrovnaný krok, první prohrála dokonce až 30:32. Neprodá v Praze kůži lacino.
Utkání začíná v hale MFF v 16.30 hodin. kup
Fotografie:
Volejbalisté MFF Praha Honzík, Hádavý, Kouba (blokující zleva) budou usilovat o první výhru svého týmu v nejvyšší soutěži.